A 25 év alatt hatvanszorosára hízó ásványvízpiac speciális szegmensét alkotják az úgynevezett babavizek, amelyek jóval drágábbak, mint a hagyományos társai. A kérdés az az, hogy indokolt-e a babavizekért többet kifizetni.
Újra elővette a víztémát a legnagyobb boltláncok árait rendszeresen összehasonlító Mindenár.hu. (Az ásványvíz és a csapvíz harcáról szóló korábbi cikket itt olvashatja el.) A Mindenár,hu statisztikái szerint a különböző márkájú babavizek durván kétszer annyiba kerülnek, mint a hagyományos társaik, literenként durván 100 forintért kaphatóak, ám van kivétel is, az utóbbi hónapokban előfordult másfél literes babavíz 70 forint körüli áron. Mindenesetre a legtöbb babavíz ára jellemzően jóval magasabb a hagyományosnál.
Miért baba?
Kérdés, hogy érdemes-e rájuk többet költeni, de ehhez először is tisztázni kell, hogy mitől babavíz a babavíz. Elméletileg ezeket a vizeket steril üzemben, aszeptikusan kezelik, az már egy más kérdés, hogy a babákat sterilen kell-e táplálni. Erről majd egy következő cikkben számolunk be, mindenesetre az tény, hogy a ma 30-50 éves generációnál szó sem volt steril táplálásról, és a tudomány nem igazán tud arról, hogy ennek – azaz a steril táplálás gyerekkori hiányának – lenne bármiféle káros hatása.
A babavizek másik fontos tulajdonsága, hogy alacsony a nitrát- és nitritszintjük (koncentrációjuk). A gyártás során az ásványvízből kiszedik a káros összetevőket, elsősorban a nitiriteket, nitrátokat szűrik ki. A vonatkozó szabályok alapján nitrátokból literenként 50, nitritekből pedig 0,5 milligramm lehet az ivóvízben. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a két anyagot együttesen kell kezelni: a nitrátok ugyanis az emberi szervezetben nitritekké alakulnak – fogalmazott a Mindenár.hu kérdésére Szigeti Tamás, a független élelmiszer-laboratóriumot működtető, egyebek mellett ásványvizeket is rendszeresen bevizsgáló Wessling Hungary szakértője. Amennyiben az ásványvíz alapanyagául szolgáló ivóvízben magasabb a nitrit- és nitráttartalom, akkor szóba sem jöhet, hogy babavizet gyártsanak belőle. Másként: 50 milligramm nitrát- és 0,5 nitrittartalmú vizet nem szabad babáknak adni, ugyanakkor a felnőttek a nitrátot és nitritet ilyen mennyiségben tartalmazó vizet ettől még éppen fogyaszthatják.
Bár a forralásra sokan úgy tekintenek, hogy az elég ahhoz, hogy utána a babának adhassuk a vizet, ám ez nem mindig igaz. A forralással ugyanis nem lehet kiszűrni egyes szennyező anyagokat, vegyületeket, így például a nitriteket és nitrátokat sem. A forralás csupán arra jó, hogy a mikroorganizmusokat kiirtsuk a vízből.
Összességében tehát a babavizek gyártása során valóban drágább, steril technológiát alkalmaznak, ezáltal a termékek ára is indokoltan magasabb.
Ha tetszett a cikk és érdeklődik a boltláncok aktuális akciós ajánlatai iránt, azokat összevetné egymással, akkor látogassa meg a Mindenár.hu oldalát vagy kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon.
Korábban pedig ezekről írtunk:
A Mindenár.hu ezekről írt korábban:
Virslik, párizsik buktak a hatóság tesztjén
Műanyag edény vs. mikorsütő – van-e veszély?
A Penny is betört a belvárosba
Veszélyesek-e a cukropótlók? – Mindenár.hu-iránytű
Mit tudnak a cukorpótlók? És mit nem? – Mindenár.hu-iránytű
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: