A gyertyateszt nem elég a borospincében. A Mindenár.hu a hatóság segítségével megdönt egy tévhitet a közeledő szüreti szezonapropóján.
A szüreti szezonban a must erjedése mindennapos dolog, de veszélyes üzem, a közben keletkező mustgáz – azaz a szén-dioxid – a pincékben felhalmozódhat: a padló szintjétől felfelé terjed, és kiszorítva az oxigént fulladást okozhat.
Sokan az úgynevezett gyertyapróbával tesztelik az adott pincét: egy égő gyertyával mennek le a pincébe, ha pedig elalszik a gyertyaláng, az arra utal, hogy magas a szén-dioxid-szint, és el kell hagyniuk a pincét.
A gyertyapróba azonban nem megfelelő megoldás. A gyertya lángja ugyanis általában csak 14 százalékos szén-dioxid-tartalomnál alszik el, miközben a 9 százalékos szén-dioxid-tartalom mellett akár 5-10 perc alatt halálos széndioxid-mérgezést kaphat egy ember – derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának figyelmeztetéséből. Márpedig a szén-dioxid agresszív gáz: a központi idegrendszerre hat, szédülést, hányingert, illetve mentális zavart okozhat, nem beszélve a halálos dózisról.
Mi következik ebből? Ha biztosra akarunk menni, akkor el kell felejteni a gyertyával való kísérletezést, és megbízható, engedéllyel rendelkező gázérzékelővel kell felszerelni a pincét, illetve csak olyanba szabad menni, ahol ilyen van – na és persze nem riaszt épp. Ha pedig nincs érzékelő a pincében, és csak gyertya van a pincelátogatónál, akkor még az is jobb, mint a semmi, ha elalszik a láng, azonnal el kell hagyni a helyiséget.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: