mindenár.hu

Óvatosan a gyümölcsökkel: vegyszer lehet rajtuk

Az aluljáróban árult gyümölcsöt felejtsük el. A boltokban kapható gyümölcsök megbízhatóak, ám azokat otthon meg kell mosni. A citromhéjból pedig inkább a biót tegyük a süteményekbe.

Az elmúlt hetekben széles választékban kínálták a citrusféléket és más gyümölcsöket a boltláncok. Itt már írtunk arról, hogy a gyümölcsök árát a mélybe küldték, ugyanakkor érdemes szétnézni az üzletláncok kínálatában, mert jelentős különbségek lehetnek az árakban. A gyümölcsvásárláskor azonban nem csak az árra kell figyelni.

A citrusfélék felületén, héján vegyszermaradékok lehetnek, ezért nem ajánlott az elfogyasztásuk – áll például a Tesco gyümölcspultjainál kihelyezett táblákon.

A figyelmeztetés nem véletlen. A növényvédőszer-maradékok nagy része a gyümölcsök, zöldségek felületén található, különösen azokkal a termékekkel kell vigyázni, amelyek a déli országokból (Spanyolország, Olaszország, Görögország), vagy az Európai Unión kívülről (Tunézia, Marokkó, Törökország, trópusi és szubtrópusi országok) érkeznek. Leginkább az okozhat problémát, ha a származási hely bizonytalan, és nem tudjuk, hogy az adott országban milyen növényvédőszereket alkalmaztak – mondta a Mindenár.hu-nak a Wessling Hungary Kft. független élelmiszervizsgáló laboratóriumának helyettes vezetője, Kötelesné Suszter Gabriella. 

A szakember azt is elmondta, a déligyümölcsök héját a hosszú eltarthatóság miatt is vegyszerekkel kezelik, így ezek elfogyasztása, illetve felhasználása – többek között süteményekbe – nem javasolt. A sütikhez inkább az ellenőrzött bio termékeket érdemes felhasználni. A szakember szerint, ha a gyümölcsön talált növényvédőszerek egyetlen szervre – például a májra – vannak rossz hatással, veszélyt jelenthetnek, még akkor is, ha külön-külön az előírt határérték alatt vannak a vegyszerek. Az úgynevezett koktélhatás következtében ugyanis felerősödhet az ártalmasságuk. (Arról, mi minden található például egy paradicsomban, itt olvashat részletesen.)

Így mehetünk biztosra

Megnyugtató azonban, hogy Magyarországon a megvizsgált zöldségek, gyümölcsök mintegy fele egyáltalán nem tartalmaz kimutatható szermaradékot, a határérték feletti vegyszermaradék a laboratóriumi kimutatások szerint pedig csak közel egy százalékban mérhető.

A szakember szerint ebből adódóan az üzletláncokban kapható gyümölcsök megbízhatóak, ám más helyeken érdemes óvatosnak lenni. „Az aluljáróban vásárolt termékek eredetéről semmit nem tudunk, nem ellenőrzik sem a hatóságok, sem az üzletláncok, nagy veszélyt hordoz ezek megvásárlása” – tette hozzá. 

A növényvédőszerek jelentős része a növények héján, felületén van, és onnan mosással, hámozással el is lehet távolítani nagy részüket. Fogyasztás előtt ezért mindig meg kell mosni alaposan a zöldséget, gyümölcsöket. Ha ez az adott növény fajtája miatt nehezebb – például a szőlő esetében –, akkor áztassuk néhány percig fogyasztás előtt.

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

Melyik tej üres? – tejiránytű a vásárláshoz

Felsorakoztak a tejfölök – spórolni is lehet velük

A boltláncok rangsora: mennyi bevétel termel egy dolgozó?

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!

Mélybe küldték a gyümölcsárakat

Az áruházláncok meglehetősen alacsony árat szabtak a gyümölcsöknek – derül ki a Mindenár.hu összeállításából. A citrom kilója 299 forintért kapható, narancs van már 170 forintért, de a banánért sem kell 300 forintnál többet adni. Emellett almafronton alakult ki komoly verseny. 

Széles gyümölcskínálattal rukkoltak elő a láncok ezen a héten, ám érdemes válogatni a boltláncok között, mert a különböző gyümölcsök más-más áron kaphatóak. 

Az egyik legnépszerűbb gyümölcs a banán az elmúlt hetekben jellemzően 350-400 forintba került kilónként, ha az adott boltban nem volt akció. A Mindenár.hu statisztikái szerint ugyanakkor a láncok egymás után jöttek ki az akciókkal: Tescóban két hete, a Sparban és az Auchanban a hét közepén zárult akciós héten volt 300 alatt a banán, a Lidl pedig ezen a héten kínál 300 forint alatti akciós áron banánt.

Narancs, citrom, almaágyon

A Mindenár.hu válogatásából kiderül az is, hogy citromban a CBA viszi el a pálmát, a cég ajánlata szerint a Príma és Cent boltokban a citromért 299 forintot kell fizetni, ami bőven elmarad az átlagártól, valamint a Spar 398, illetve a Coop (budapesti üzleteiben érvényes) 369 forintos árától. Szintén komoly szórást mutat a narancs ára: a legolcsóbb az Auchan, kilónként 169 forintért adja a gyümölcsöt, a Spar 195 forintot kér, a CBA-ban 239 forint az ár, míg a Tescóban 249 forintba kerül, igaz, utóbbi úgynevezett nagy méretű narancs. 

Az alma szintén kiemelt szerepet kapott a héten. A CBA Cent és Príma üzleteiben 159 forintért kapható egy kiló Idared, az Auchanban a magyar Pinova alma kilója 169 forint, ennyibe kerül az alma a Coop gyümölcspulttal rendelkező budapesti régióban lévő üzlteiben is. A Teco Jonagold, az Aldi Golden almája pedig 199 forint.  

Valamennyi említett ár kedvezőnek számít az átlagárakhoz képest. A KSH statisztikái szerint ugyanis az alma átlagára 2013-ban 272, a citromé 272, a banáné 390, a narancsé pedig 376 forint volt, a tavaly szazonalitás miatt jobb összehasonlítást jelentő tavaly januári országos átlagárakhoz képest is jobbak a mostani árak. 2013 januárjában ugyanis az alma 237, a citrom 482, a banán 399, a narancs 318 forintba került. 

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

Melyik tej üres? – tejiránytű a vásárláshoz

Felsorakoztak a tejfölök – spórolni is lehet velük

A boltláncok rangsora: mennyi bevétel termel egy dolgozó?

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!

Melyik tej üres? – iránytű a tejvásárláshoz

 1,5%, 2,8%, 3,5% zsírtartalom, eltérő árak, márkák – nem könnyű kiigazodni a tejpultok előtt. Zsírtartalom ide vagy oda, nem feltétlenül az alacsonyabb zsírtartalmú termék a jobb választás. A Mindenár.hu a Wessling Hungary Kft. szakértőjének segítségével ad iránytűt a tejvásárláshoz. 

“A tej élet, erő, egészség!” – olvashattuk néhány évtizede a lelkesítő felhívásokat utcai plakátokon, az újságok hasábjain. Kétségtelen tény, hogy a világ egyik leggyakoribb élelmiszere a tej, amely összetételét tekintve rendkívül értékes élelmiszer, ennek megfelelően népszerű is. 

A boltokban azonban számtalan tejből lehet válogatni, különböző árakon. Az elmúlt hetekben a tartós tejek (UHT) litere 170, a frisseké 180-190 forinttól indult, ezek meghaladják a 2-3 hónappal ezelőtti bolti árakat: a 1,5%-os tartós tejet ősszel 150-160 forintért több helyen is lehetett kapni, ma már csak elvétve. Több olyan termék akad, amely 2-3 hónappal ezelőtt még 160-170 forintba került, ma már 180-200 forintot kóstál.

A drágulást alátámasztják a KSH statisztikái, a múlt év elején még 232 forint volt a tej literenkénti átlagára, majd fokozatosan emelkedett, decemberben már 245 forint volt, ami 6 százalékos emelkedést jelent. A drágulásban szerepet játszhat, hogy a nyerstej magyarországi ára soha nm látott magas szintre szökött az év végén. Ez pdig további drágulást generálhat, épp ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy melyik tejet érdemes megvásárolni. 

A Mindenár.hu a független élelmiszer-laboratóriumot működtető Wessling Hungary Kft üzletfejlesztési és értékesítési igazgatóját, Szigeti Tamást kérdezte arról, hogy mit is kell tudni a tejről, mitől lesz tej, a tej. A szakember elmondta, hogy a tehéntej körülbelül 88 százalékban vizet és mintegy 12 százalékban úgynevezett oldott anyagot tartalmaz. Ez utóbbit nevezzük a tej szárazanyag-tartalmának, ez adja a tej tápértékét. A legfontosabb jellemző a kereskedelemben kapható tejeknél a zsírtartalom – mondta a Wessling szakértője. (A cég részletes, “Mitől tej, a tej?” című elemzését itt olvashatja el.)

“A frissen fejt tej zsírtartalma állás közben felúszik a tej felszínére, azaz felfölöződik és a tejzsír tejszínként jelenik meg az edény felső részében. Ennek elkerülése végett a kereskedelemben kapható tejek jelentős részét a gyártás során homogenizálják. Ilyenkor a tejet nagy nyomással egy kicsiny keresztmetszetű nyíláson át porlasztják, aminek hatására a tej zsírgolyócskái szétrobbannak. Az ilyen módon homogenizált tejben a felaprózódott zsírcseppek nem válnak szét a tej vizes részétől a tejsavótól, hanem stabil emulziót alkotva mintegy oldatban maradnak” – tette hozzá. 

A zsírtartalom a kulcs

A hazai boltokban 0,1, 1,5, 2,8 és 3,5 százalék zsírtartalmú, homogenizált tejeket lehet kapni. A gyártásnál az istállókban kifejt, 3 – 4 százalékos, eredeti zsírtartalmú tejet lefölözik, majd a kívánt zsírtartalom eléréséig tejszínnel visszadúsítják. A százalékban kifejezett összetétel azt jelenti, hogy például a legáltalánosabban vásárolt 2,8-as tej 100 grammjában 2,8 gramm tejzsír található. Fontos tudnunk, hogy a tej vitamintartalmának jelentős része zsírban oldódó anyag, ennek következtében a vitaminok főként a tejszínben vannak jelen. Ha tej zsírtartalmát elvesszük, akkor például az 1,5 százalékos tejben a vitamintartalom számottevően kisebb lesz, mint a zsírosabb tejekben. Nem is beszélve a 0,1 százalékos tejről, amelynek vitamintartalma elhanyagolhatóan csekély.

A szakember szerint az is nagyon fontos  hogy tej egyik kulcsfontosságú ásványi anyaga, a kalcium csak akkor képes beépülni csontrendszerünkbe, ha a D3-vitamin is jelen van. Zsírszegény, vagy zsírmentes tej fogyasztásakor a tej csontrendszert erősítő hatása csökken, illetve ez az igen kedvező élettani hatás el is marad. A súlyfelesleggel rendelkező, fogyókúrát folytató vagy fontolgató embereknek nem az elfogyasztott tej zsírtartalmának csökkentésében kell gondolkodnia, arra vannak más módszerek is, például a sportolás.  

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

Felsorakoztak a tejfölök – spórolni is lehet velük

A boltláncok rangsora: mennyi bevétel termel egy dolgozó?

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!


Mennyibe kerül most a magyar slágermárka?

Széles sávban mozog a legismertebb márkájú Túró Rudik és a hozzá hasonló túródesszertek ára. Kilóra vetítve bő félezer forint különbség van az azonos gyártó termékei között, a saját márkás termékek jóval olcsóbbak. 

Az idén évfordulóhoz érkezett a Pöttyös Rudi, amelyet tavaly a legkedveltebb magyar márkának választottak a magyarok a Gfk Piackutató és a Superbrand felmérése szerint. A slágertermék története ugyanis 1954-ben, magyar szakemberek Szovjetunióban tett látogatásával kezdödött. (A nagyüzemi gyártás azonban csak jóval később, 1968-ban kezdődött.)


Forrás: Mindenár.hu

A Mindenár.hu az évforduló alkalmából, megvizsgálta, hogy mennyibe kerülnek a legismertebb Túró Rudi-márka termékei és a hozzá hasonló túródesszertek az áruházláncokban. 

Az áruházak többsége a legnépszerűbb márkával akciózik a jövő hét közepéig, ám különböző kiszerelések (1 darab 30-51 grammos, 6 vagy 10 darabos csomag stb) vannak a kínálatban 79-699 forintos áron, ezért a kilóra vetített ár a mérvadó az árösszehasonlításnál. A Túró Rudi kilós ára valamennyi helyen 2 ezer forint felett van, ami körülbelül megfelel a legnépszerűbb táblás csokik árának. 

Forrás: Mindenár.hu

Az Aldiban az 51 grammos szelet 109 forint, így a kilós ár 2137 forint, ez a jelenlegi akciós kínálatban a legolcsóbb. A Lidlben 2330, a Pennyben 2630, a Tescóban 2660 forintra jön ki egy kiló Pöttyös Rudi. Ez azért érdekes, mert elvileg, ha többet vesz az ember, akkor olcsóbbak szoktak lenni a cikkek, ám ez most nem így van. A CBA a gyártó másik termékével, a Guruval akciózik, ami nem ugyanaz, mint a Rudi, mindenesetre a kilós ára 2868 forint.

A legismertebb márka termékei az Auchan és a Spar akció kínálatából is hiányoznak, ugyanakkor ez a két lánc a saját termékét hirdeti. Előbbinél az 5 darabos csomag kilóra vetített ára 926, utóbbi pedig a szintén 5 darabos, de nagyobb tömegű szeleteket tartalmazó csomagot ad 1565 forintos kilós áron. 

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

Felsorakoztak a tejfölök – spórolni is lehet velük

A boltláncok rangsora: mennyi bevétel termel egy dolgozó?

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!

Felsorakoztak a tejfölök – spórolni is lehet velük

Az áruházláncokban 500 forintról indul a tejföl kilós ára, de azért érdemes körülnézni, mert azonos gyártó termékei között is lehet jelentős különbség – derül ki a Mindenár.hu tejfölválogatásából. 

“A tejföl tejből, tejszín vagy vaj hozzáadásával, homogénezéssel és tejsavbaktérium-színtenyészettel végzett, alvasztással készült savanyú tejszín” – így htározza meg a Magyar Élelmiszerkönyv az egyik kedvelt tejterméket, a tejfölt. 

A KSH adatai szerint egy év alatt tejfölre, joghurtra és kefírre fejenként összesen átlagosan 6300 forintos költöttünk tavalyelőtt, ez pedig az ötöde annak, amit tejre és tejtermékekre, sajtra és tojásra összeesen költött egy ember 2012-ben.

A Mindenár.hu friss összeeállításában most a tejföl és a másik kedvelt termék, a túró áll. A tejfölből a különböző áruházak különböző márkákkal akcióznak, ám akad olyan termék, amely bár más csomgaolásban van, ugyanaz a gyártója. Ilyen például az Auchanban csütörtök estig akciós vödrös Magyar tejföl, amelyért 549 forintot kell adni (kilós ár 645 forint), miközben a Tescóban most csütörtöktől jövő szerdáig a másik csomagolású, ugyanúgy 20 százalékos zsírtartalmú 850 grammos szintén Magyar tejföl csak 449 forint (kilós ár 528 forint). (Ez persze nem jelenti feltétlenül azt, hogy teljesen azonos termékről van szó, de a gyártó ugyanaz a cég.)

Az akciós tejfölök ára egyébként 500-650 forint között szóródik, túrók esetében a kilós ár 800-920 forint között mozog. A laktózmentes tejföl és túró is megtalálható a kínálatban, ám ezek drágábbak, a tejföl kilós ára 800, a túróé 1400 forint. 

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

A boltláncok rangsora: mennyi bevétel termel egy dolgozó?

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!


Íme a boltláncok rangsora – egy dolgozóra jutó bevétel alapján

A Mindenár.hu összevetette a boltláncokat az egy dolgozóra jutó árbevétel alapján. A német kézben lévő diszkontláncok vezetik a rangsort.  
Minden évben megjelenik a magyarországi áruházláncok árbevétel alapján elkészített rangsora, amelynek élén a Tesco áll. A Mindenár.hu azonban megvizsgálta az egy dolgozóra jutó árbevételt, és így teljesen átalakul a sorrend. (A felmérésben nem szerepelnek a franchise-alapon működő magyar láncok, mint a CBA, Reál, vagy a Coop, és azt is hozzá kell tenni, hogy a Spar szerepel az össszevetésben, de neki is vannak franchise-partnerei.)
 
A Mindenár.hu az Opten adatbázisában szereplő, az adott áruházlánc 2012-es árbevételi és létsszámadatai alapján vetette össze a láncokat. A német kézben lévő diszkontláncok, az Aldi, a Lidl és a Penny jóval magasabb egy foglalkoztatottra jutó bevételt értek el 2012-ben, mint a többiek, a listát pedig a Lidl vezeti.
A Lidl ugyanis 2012-ben több mint 200 milliárdos bevételt realizált, miközben 3535 embernek adott munkát, így egy dolgozóra több mint 56 millió forintos éves bevétel jutott. A Penny a második, amely 153 milliárd forintos árbevétellel és több mint 3 ezres létszámmal zárt tavalyelőtt, így közel 50 millió forint jutott egy dolgozóra. Az Aldié a harmadik hely, a 69 milliárd forintos bevételt több mint másfél ezer dolgozó munkájával érte el a cég, azaz egy foglalkoztatottra több mint 45 millió forint jutott.
A hipermarketeket is működtető láncoknál alacsonyabb az egy dolgozóra jutó bevétel. Az teljes árbevétel alapján abszolút első Tesco 30,5 millió forintos bevételt ért el egy dolgozóra vetítve, az Auchan 37 milliót, míg a Sparnál 26 millió ez az érték. (A Tescónál az árbevétel a pénzügyi évre, azaz a 2012 márciusától 2013 február végéig tartó időszakra vonatkozik.)
Az összevetések az cégek Opten adatbázisában szereplő árbevételi és létszámadatokon alapulnak, a Nielsen piackutató cég tavaly nyáron publikált, részben becslés alapján készült elemzése szerint az érintett vállalatok 2012-es árbevétele másként alakult. A Nielsen szerint a Tesco 2012-ben 709, a Spar 421, a Lidl 291, az Auchan 258, a Penny 187, az Aldi 85 milliárd forintos árbevételt ért el. A nielsenes árbvételi számokat az optenes létszámadatokkkal összevetve sem változik az egy dolgozóra jutó árbevétel alapján készült rangsor, csak a végeredmények mások: ebben az összevetésben az egy főre jutó éves árbevétel 82-31,6 millió forint között szóródik. 

Ha tetszett ez a poszt, vagy a többi bejegyzés, akkor kövesse a Mindenár.hu-t a Facebookon!

Korábbi bejegyzések (az adott posztban szereplő árinformációk az adott hétre – időszakra – vonatkoznak, azóta jellemzően nem érvényesek):

Mikor kerüljük el a boltokat?

Összecsaptak a csokik

Elbúcsúzott a drága liszt

A Penny betört a belvárosba

Figyelje a csokikat, a felét megspórolhatja!

Hússal csábítanak

Széles húskínálattal nyitották az évet a boltok: egy csomó sertésféle mellett az is talál kedvező árú terméket, aki nem akar a nyers hús előkészítésével vacakolni – derül ki a Mindenár.hu friss válogatásából.

Sokféle húst adnak akciósan a boltláncok az új év első hetében. Sertéslapocka 840-1100 forintért kapható a Tescóban és az Auchanban. Sertéstarja kilója is ezer alatt elérhető, ahogy darált hús is van ezernél olcsóbban. A csirkecomb kilós ára pedig 700 alatt mozog.

A boltok azokra is gondoltak, akik nem szeretnek a nyers hússal vacakolni: fagyasztott rántott csirke 950-1300 forintért lehet kapni súlytól, márkától, boltlánctól függően.

A Mindenár.hu heti válogatásából kiderül az is, hogy a múlt év utolsó heteiben majdnem mindig volt 100 forintnál olcsóbb akciós liszt, ám az év első heti akciós termékei között csak 100 forintnál drágább lisztek szerepelnek.

Ha tetszett a poszt, kövesse a Mindenárat a Facebookon: facebook.com/mindenar


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!